Закарпаття – Таврія
На обрії мистецтва

Народный квартет Крылья

Недавно в Іршаві, на Закарпатті, відбувся восьмий Всеукраїнський пісенний фестиваль імені Михайла Машкіна.

Михайло Васильович Машкін - невтомний збирач фольклору, поет і композитор, керівник народного ансамблю "Боржава" с. Довге. За своє коротке життя створив багато чудових популярних пісень. Хоч народився він на Дніпропетровщині, все життя присвятив пісенній і музичній культурі рідних до болю мальовничих вічнозелених Карпат. Тут отримав звання заслуженого діяча мистецтв України, тут його пам'ятають і шанують на щорічному яскравому масовому святі народної, популярної, естрадної та авторської пісні.

З кожним роком ширшає коло друзів фестивалю. Генічани представляли на ньому всю Херсонську область, завдячуючи дійовій підтримці районної адміністрації, відділу культури і особисто його начальникові Людмилі Фроловій, а також спонсорам Мансуру Сейтумерову, Новоолексіївському селищному голові Олександрові Бурковському та іншим.

У районному будинку культури в останні роки плідно працює народний квартет "Крила", яким керує самодіяльний композитор В'ячеслав Чорний. На фестивалі колектив вдало представив пісні на слова місцевого поета Віктора Желєзняка.

У всіх конкурсних номінаціях створені генічанами пісні отримали схвальну оцінку журі (у складі якого були знані в Україні творчі особистості) і глядачів, хоча конкурентів було достатньо з інших областей України: Волинської, Полтавської, Черкаської, Івано-Франківської, Київської, Хмельницької, Кіровоградської, а також мальовничого Закарпаття. Особливо хочеться відзначити господаря фестивалю - начальника відділу культури Іршавської райдержадміністрації Василя Кузана - поета, автора кількох поетичних збірок, текстів пісень, деякі з них виконує народний артист України Іван Попович.

Фестиваль-конкурс проходив на сцені Іршавського районного будинку культури, де працює 28 колективів художньої самодіяльності різних форм, з них 12 - із званням "народний" та "зразковий". В перший день, після про-слуховування, журі визначило учасників-претендентів для виступу на гала-концерті серед виконавців народної пісні, солістів, дуетів, квартетів, ансамблів - виконавців популярної естрадної пісні, авторів-піснярів. Приємно відзначити, що дипломантами фестивалю стали сімейний вокальний дует Генічеського РБК Галини та В'ячеслава Чорних, які з успіхом виконали пісні на тексти В.Железняка "Літ моїх не доторкайся, осінь" та "Вишень цвіт", а серед вокальних квартетів кращим визнано також народний вокальний квартет "Крила" у складі Ольги Волошиної, Ірини Хабенюк, Ольги Ульченко та В'ячеслава Чорного (керівника і автора пісень на слова В.Железняка "Крилаті спогади", "Заблукала де любов").

Глибоке враження на глядачів справив виступ В'ячеслава Чорного із блюзом "Листопад" на слова Володимира Сосніна. Тож генічани на гала-концерті під гучні оплески глядачів показали всі номери, отримали цінний подарунок, посвідчення дипломантів фестивалю, буклети і фотолистівки про Закарпатський край, а головне - знайшли нових друзів із інших областей, які обіцяли приїхати до нас на фестиваль "Таврійська родина".

Привезли ми з собою цікаві сценарії різних заходів, що проводяться на Іршавщині, пісні Михайла Машкіна, народні пісні Закарпаття, збірки творів місцевих поетів. З часу заснування фестивалю у ньому виступило близько 900 співочих колективів і окремих виконавців, понад 3800 учасників з областей України та з-за кордону. Восьмий пісенний фестиваль завершився надзвичайно проникливою піснею "Молитва" на слова Василя Буряна.

Були трепетні прощання у ресторані "Іршава", слова вдячності організаторам не тільки за знайомство з пісенною творчістю Закарпаття, а й можливість на власні очі помилуватися краєм під Боржавськими полонинами, де є визначні пам'ятки історії та культури, які приваблюють туристів з усього світу, - єдина в Європі діюча водяна кузня Гамора в с. Лисичево, неповторний Довжанський замок, три дерев'яні церкви: Івашковиця, Дешковиця та Локоть.

В селі Довге на одній вулиці побудовано три храми різних конфесій. У Закарпатті толерантно ставляться до вірників, що сповідують християнство різних напрямків. Не люблять тут говорити про політику, бо, за словами Василя Кузана, "найкраща політика - це мистецтво".

А фестиваль відкриває нові самобутні грані талантів України, адже ми її сини і дочки, де б не жили - на заході чи на півдні. Наша сила у єднанні - це звучить лейтмотивом у пісні того ж таки В.Кузана:

Ми усі живемо у святій Україні,
Де молитися вміють навіть хвипі Дніпра,
Де горять вечори у промінні надії
І, мов стиглі хліба, колосяться літа...

Будемо жити надіями на подальші зустрічі, на нові пісні, що прокладуть місток дружби від нашої Таврії до Закарпаття!

Віктор Жєлєзняк

Вернуться в раздел Статьи и публикации
Вернуться на первую страницу сайта

Информация размещена 4-11-2007


www.genichesk.com.ua ©