Генический район.

Село Озеряне.

Общая справка по состоянию на 1968 год .


ДОВІДКА

на село Озеряни, Генічеського району, Херсонської області.

Озеряни / до 1949 р. Болград / - село, центр сільської Ради, розташоване на привіллі Таврійських степів у 30 кілометрах від районного центру - Генічеська і в 264 кілометрах від Херсона. До найближчої залізничної станції - Сокологірного - 16 кілометрів. Населення на 1 січня 1963 року - 462 чоловіки. До складу сільської Ради входять села : Комісарівка, Новий Азов, Перекоп, Пчілка.

Колгосп "Приазовьский", розташований на території сільради, має 7219 гектарів землі, в тому числі 6174 гектари орної, 76 гектарів садів, 151 гектар виноградників, провідна сільськогосподарська культура, що вирощується у колгоспі - озима пшениця, під яку відводиться до 90 відсотків площі зайнятої зерновими. У значних масштабах культивуються також ячмінь, кукурудза, соняшник, баштанні культури, овочі. В розпоряджені колгоспників потужний машиний парк : 32 трактори - загальної потужністью 885 кінських сил, 13 зернозбиральних комбайнів, 28 вантажних автомашин та інша техніка. Це дозволило механізувати 95 % робіт у рільництві .І за рахунок цього неухильно підвищувати урожайність.

У І967 році валовий збір зерна встановив - 79156 центнерів, в тому числі озимої пшениці 62644 центнерів. Розвинуте тваринництво м'ясомолочного напрямку і птахівництво.Валове виробництво м'яса у 1967 році становило 2304 центнерів, молока 14663 центнерів, яєц 172 тисяч штук.

Серед трудівників ланів і ферм артілі немало чудових майстрів своєї справи.Ще у довоєнні роки, одна з перших на півдні України жінок-трактористок Марія Федорівна Біленька була нагороджена орденом Леніна.Високими Урядовими нагородами відзначені також комбайнер П.Ф.Гужва, доярка М.Ф. Шестак, колгоспниця А.П. Четиріна та 10 інших передовиків виробництва.

Протягом 1958-1968 року особливо широкого розмаху набуло капітальне будівництво.За цей період споруджено 3 бригадних клуба, школа з інтернатом, фельдшерсько-акушерський пункт, 3 дошкільних дитячих заклади, 2 типових приміщення магазинів, 2 відділення зв'язку, їдальня і понад 200 добротних житлових будинків для колгоспників.Крім того до ладу діючих стали гараж, 14 тваринницьких приміщень, 2 зерносклади, вальцевий млин та інші об'єкти господарського призначення.По вулицях прокладено 15 кілометрів водопроводу.

Гордістью Озерян є двоповерховий будинок культури з широкоекранною кіноустановкою, добре обладненою сценою, залом для глядачів на 500 місць, затишним фойе і численними кімнатами для гурткової роботи.На фасадній стіні будинку укріплено мармурову дошку з написом "Споруджено на ознаменування 50-річчя Великого Жовтня".

У с.Озеряни працює 8-річна школа, сільска бібліотека в якій налічує 6000 книг, фельдшерсько-акушерський пункт, 2 магазини.А всього на території сільради є 2 восьмирічних і одна початкова школи де вчиться 256 дітей і працює 22 вчителі, 2 бібліотеки, 3 фельдшерсько-акушерських пункти, 2 поштових відділення.
Заможне щасливе життя прийшло в оселі колгоспників.В особистому користуванні жителів сільради 4 легкових автомашини, 40 мотоциклів, 120 телевізорів.Майже в кожному дворі велосипед, радіоприймач.У побут дедалі ширше входять пральні машини, холодильники, газові плити.

За переказами засновані Озеряни на початку ХVII сторіччя.Але перші документальні відомості про село належать до 1886 року.Тоді в Болграді було 122 двори, 718 жителів обох статей.Специфічна особливість села в тому що в ньому жили переважно заможні селяни.У 1913 році , наприклад, тут було 32 середняцьких господарств, 62 – куркульських і лише 12 бідняцких господарств.У звязку з цим класових виступів у дореволюційний період в селі не було.

В селі Озеряни народився Анатолій Миколайович Щербак , який за героїчний подвиг під час форсування Дністра у 1944 році удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Нині А.М.Щербак живе і працює в місті Бердянську Запорізької області.

К.Колосов
Відповідальний редактор газети "Приазовська правда".

Вернуться в раздел "Статьи и публикации"

Вернуться на первую страницу сайта

www.genichesk.com.ua ©

Размещено на сайте 8 октября 2007 г.